mohajem
20 بهمن 1401 - 16:07

نخست وزیر استونی: پوتین باید در دادگاه بین‌المللی محاکمه شود!

نخست وزیر استونی مدعی است که جنگ در اوکراین بهانه خوبی برای طرح دعوی حقوقی علیه روسیه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اینتل ریپابلیک، نخست وزیر استونی به طرح ادعاهای ضد روسی به بهانه جنگ در اوکراین پرداخت.

در حالیکه استونی به همراه دیگر کشورهای اروپایی و غربی مانع کاهش تنش ها در اوکراین هستند، «کاجا کالاس» نخست وزیر استونی امروز پنج شنبه از اتحادیه اروپا خواست تا «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه را در یک دادگاه بین المللی محاکمه کند.

نخست وزیر استونی این درخواست خود را با طرح ادعاهایی توجیه کرد و گفت به دلیل آنچه در اوکراین در حال وقوع است، رئیس جمهور روسیه باید مورد محاکمه بین المللی قرار گیرد.

ادعاهای نخست وزیر استونی در حالی مطرح می شود که این کشور همسو با دیگر متحدان غربی خود با ارسال بی وقفه سلاح و کمک های مالی به اوکراین، آتش جنگ در این کشور را شعله ور نگه داشته اند و بی خانمانی هزاران تن را موجب شده اند.

لازم به ذکر است که ارتش روسیه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) «عملیات نظامی ویژه» خود را در شرق اوکراین آغاز کرد؛ مقامات ارشد دولت روسیه می‌گویند این عملیات در پاسخ به درخواست سران دونتسک و لوهانسک برای حفاظت از آنها در برابر نیروهای اوکراینی آغاز شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که هدف از این عملیات حمایت از مردمی است که بیش از ۸ سال تحت نسل کشی و آزار و اذیت کی یف قرار داشتند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1029970