mohajem
14 اسفند 1401 - 18:47

حضور ۲ خلبان اوکراینی در آمریکا/ارسال اف-۱۶ به کی یف در ابهام است

رسانه های آمریکایی اعلام کردند که علیرغم حضور ۲ خلبان اوکراینی در کشورشان، ارسال جنگنده اف- ۱۶ به کی یف از سوی واشنگتن هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی اِسکای نیوز، ۲ خلبان اوکراینی در آمریکا هستند تا برای پرواز با جت های جنگنده آموزش های لازم را ببینند.

بر اساس اعلام این رسانه، این در حالیست که تا کنون تصمیمی در مورد ارسال جنگنده های F-۱۶ به اوکراین اتخاذ نشده است. ورود این خلبانان برای نخستین بار به ایالات متحده گزارش شده است؛ اما مقامات در این باره گفتند که حضور آنها به این معنا نیست که ایالات متحده تصمیم گرفته است که جت های جنگنده را به عنوان بخشی از کمک های نظامی خود برای کی یف بفرستد.

از سوی دیگر، شبکه تلویزیونی «ان بی سی نیوز» هم در گزارشی خبر داد که ورود ۲ خلبان اوکراینی نشان دهنده اولین سفر خلبانان اوکراینی به ایالات متحده برای ارزیابی مهارت‌ هایشان توسط مربیان نظامی آمریکای محسوب می‌ شود.

مطابق با اعلام ۲ مقام کنگره و یک مقام ارشد آمریکایی، این ۲ خلبان اوکراینی در حال حاضر در ایالات متحده به سر می‌ برند تا ارزیابی شود، چه مدت زمان برای آموزش آن‌ ها برای پرواز با جنگنده‌ هایی همچون اف- ‌۱۶ زمان نیاز است.

به گفته مقام‌ های آمریکا، دولت ایالات متحده با انتقال ۱۰ خلبان دیگر اوکراینی در ماه جاری میلادی به این کشور برای ارزیابی‌ های بیشتر موافقت کرده‌ اند.

۶ اسفند ماه بود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با اشاره به اینکه اوکراین در حال حاضر به جنگنده اف۱۶ نیازی ندارد، انتقال آن به کی‌یف در شرایط فعلی را رد کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با ای‌ بی‌ سی در پاسخ به سوالی درباره این موضوع گفت: فعل ا(ارسال جنگنده) را رد می‌ کنم.

بایدن اضافه کرد که در حال حاضر «او (ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین) بیشتر به تانک، توپخانه و سامانه پدافندی از جمله هیمارس نیاز دارد».

بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا این حرف بدان معنا است که او انتقال اف۱۶ به کی‌یف را در آینده هم رد می‌کند، گفت که نمی‌تواند نیازهای دفاعی بلندمدت اوکراین را پیش‌ بینی کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1075122