mohajem
10 بهمن 1401 - 19:21

امام جمعه شیراز: به ‌فنون ادب و بلاغت در شعر کمتر توجه کرده‌ایم

امام جمعه شیراز مجددا با تصریح بر اینکه به علمیت و توانمندی و فنون ادب و بلاغت در شعر کمتر توجه شده است، گفت: برخی احساس می‌کنند فنون ادب در انحصار خودشان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز،  آیت‌الله لطف‌الله دژکام بعدازظهر امروز در بیست و چهارمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت در شیراز ضمن تبریک فرا رسیدن ایام‌الله فجر، اظهار داشت: دهه فجر، گسترش نور بود. این جلسه شعر دفاع مقدس است و پیام شهدای عرصه دفاع هم باید مضمون شعر ما باشد.

وی با بیان اینکه حرف شهدای ما بزرگ بود و باید در قالب ادب و هنر منتقل شود، افزود: در دسته‌بندی شعر‌های دفاع مقدس متوجه می‌شویم که در برهه‌ای بیشتر سعی کردیم نام برخی شهدا در شعر بیاید که خوب هم بود، اما بحث فراتر از این است که نام شهیدی بخواهد در بیتی بیاید و وزن و قائده و ردیفی داشته باشد و مهم این است که پیام شهدا در قالب هنر منتقل شود.

وی با بیان اینکه نیاز به حماسه با انگیزه داریم، گفت: به عنوان مثال؛ شامگاه یکشنبه ٩ بهمن، از نیروی انتظامی شهید در شیراز دادیم و این بدین معنا که مسیر ادامه دارد، لذا شعر باید در خدمت ایجاد انگیزه برای نسل بعدی باشد تا مسیر را ادامه دهند.

آیت‌الله دژکام با تصریح بر اینکه باید محافل نقادی شعر هم به وجود بیاید، گفت: بعضی شعر‌ها زیبا خوانده می‌شود، اما خود شعر از نظر فنون ادبی ممکن است زیبا نباشد و این مهم باید نقادی شود.

امام جمعه شیراز مجددا با تصریح بر اینکه به علمیت و توانمندی و فنون ادب و بلاغت در شعر کمتر توجه شده است، افزود: برخی احساس می‌کنند فنون ادب در انحصار خودشان است در حالی که برای همه انواع شعر مدنظر باشد و این کم کاری ما را نسبت به ایران نشان می‌دهد، اگر بناست ایران سربلند باشد باید در قله ادبیات جهان همچنان بایستد.

وی از دست اندرکاران این کنگره خواست شعر مربوط به دفاع مقدس و مقاومت رشد و به حدی برسد که جهانیان خود را بی‌نیاز از مراجعه به این فصل از ادبیات ایران ندانند.

امیر نبی سهرابی، جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در ادامه این کنگره با بیان اینکه این کنگره همان جلسات و کنگره‌های تبیین ارزش دفاع مقدس است بیان کرد: باید ارزش‌های دفاع مقدس را به وسیله هنر برای نسل حاضر و آینده ارائه کنیم.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه اکنون همه دنیا به شعر ما مراجعه می‌کنند، تصریح کرد: دیوان حافظ ما دلیلی برای فراگیری زبان فارسی توسط غربی‌ها شده است.شعر حافظ هویت ملی و فرهنگی ماست و فرهنگ ما را تداوم بخشیده است.

وی با تاکید بر اینکه شعرای ما باید جریان مقاومت را در دنیا نشر دهند، گفت: قافیه‌های زبان فارسی بی نظیر است، اگرچه نواقصی از نظر حرف و لغات مشترک داریم، اما وجه مشترک این‌ها در شعر است و رمز ماندگاری زبان فارسی هم همین است.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1008419